Bylinkářství

Bylinkářství (YAO)

Když se mluví o čínských bylinách, je to něco trochu jiného, než jak známe tradičně použití bylin u nás. Nejedná se tedy o podpůrnou léčbu pitím čajů z jednotlivých bylin, ale o účinnou alternativu západních farmak ve formě často velmi složitých bylinných směsí, které zároveň eliminují nežádoucí účinky léčby západními léčivy.

Na rozdíl od evropské bylinné léčby se v čínské medicíně používají různé formy směsí (odvar, prášek, kuličky, tablety, granulát) složené často z deseti až dvaceti různých bylin, které se vnitřně užívají několikrát, obvykle dvakrát denně. Bylinné směsi se používají také jako obklady či náplasti či masti pro vnější aplikaci. Byliny se dovážejí z různých oblastí Číny, kde se pěstují. Malé množství užívaných bylin lze vypěstovat i u nás, ale jejich léčebný účinek by byl sporný.

Vedle různých částí rostlin (kořen, list, květ, kůra apod.) se v čínské farmakologii využívá produktů živočišných, např. schránky mlžů a hmyzu, a další, a také minerály.

Aplikace bylin v čínské medicíně

Každá bylina (léčivo) má svou charakteristickou povahu, chuť a tropismus (vstup do dráhy určitého orgánu).

Existují byliny, které například pročišťují horko, vypuzují chlad, přeměňují hlen, doplňují Qi nebo rozhýbávají krev. Podle této funkce jsou rozřazovány do skupin s podobným účinkem. Obvykle ale má každá bylina více účinků a nalezení vhodně spolupracujících a doplňujících se komponent tvoří dobře sestavenou a účinnou směs. Byliny se v čínské medicíně obvykle neužívají samostatně, jejich síla se projeví v kontextu s ostatními byliny ve směsi.

Bylinná směs se sestavuje na základě výsledku diagnostického procesu. Terapeut stanoví tzv. obraz (nemoci) a podle principu léčby pak připraví recept. Často se přistupuje k volbě směsí tradičních receptů, které jsou někdy více jak dva tisíce let staré. Tyto se pak dále modifikují podle převládajících příznaků, vedlejších obrazů a konstituce pacienta. Upravuje se též dávkování jednotlivých bylin ve směsi.

Kontakt & objednávka

Adresa:

POLIKLINIKA SKALKA,
Nedvězská 2223/29,
100 00 Praha 10

Telefon:

+420 606 103 029

Ordinační doba

Dle objednání

(nutno se objednat telefonicky nebo přes rezervační systém)

IČ:

28828224

DIČ:

CZ28828224

Spisová značka::

C 224192 vedená u Městského soudu v Praze

Objednejte se

Pro objednání či dotazy prosím volejte na +420 606 103 029 nebo pište na ambulance@esalus.cz.

Partnerské pracoviště na Slovensku

Lotos
Map