Bylinkářství

Bylinkářství (YAO)

Když se mluví o čínských bylinách, je to něco trochu jiného, než jak známe tradičně použití bylin u nás. Nejedná se tedy o podpůrnou léčbu pitím čajů z jednotlivých bylin, ale o účinnou alternativu západních farmak ve formě často velmi složitých bylinných směsí, které zároveň eliminují nežádoucí účinky léčby západními léčivy.

Na rozdíl od evropské bylinné léčby se v čínské medicíně používají různé formy směsí (odvar, prášek, kuličky, tablety, granulát) složené často z deseti až dvaceti různých bylin, které se vnitřně užívají několikrát, obvykle dvakrát denně. Bylinné směsi se používají také jako obklady či náplasti či masti pro vnější aplikaci. Byliny se dovážejí z různých oblastí Číny, kde se pěstují. Malé množství užívaných bylin lze vypěstovat i u nás, ale jejich léčebný účinek by byl sporný.

Vedle různých částí rostlin (kořen, list, květ, kůra apod.) se v čínské farmakologii využívá produktů živočišných, např. schránky mlžů a hmyzu, a další, a také minerály.

Aplikace bylin v čínské medicíně

Každá bylina (léčivo) má svou charakteristickou povahu, chuť a tropismus (vstup do dráhy určitého orgánu).

Existují byliny, které například pročišťují horko, vypuzují chlad, přeměňují hlen, doplňují Qi nebo rozhýbávají krev. Podle této funkce jsou rozřazovány do skupin s podobným účinkem. Obvykle ale má každá bylina více účinků a nalezení vhodně spolupracujících a doplňujících se komponent tvoří dobře sestavenou a účinnou směs. Byliny se v čínské medicíně obvykle neužívají samostatně, jejich síla se projeví v kontextu s ostatními byliny ve směsi.

Bylinná směs se sestavuje na základě výsledku diagnostického procesu. Terapeut stanoví tzv. obraz (nemoci) a podle principu léčby pak připraví recept. Často se přistupuje k volbě směsí tradičních receptů, které jsou někdy více jak dva tisíce let staré. Tyto se pak dále modifikují podle převládajících příznaků, vedlejších obrazů a konstituce pacienta. Upravuje se též dávkování jednotlivých bylin ve směsi.

Kontakt & objednávka

Adresa:

Koněvova 2427/205, 130 00 Praha

IČ:

28828224

Telefon:

+420 606 103 029

DIČ:

CZ28828224

Email:

ambulance@eSALUS.cz

Spisová značka:

C 224192 vedená u Městského soudu v Praze

Otevírací doba

Po-Čt od 13:00 do 17:30
Pá od 9:00 - 15:30
nebo individuálně po telefonické dohodě.

(nutno se objednat telefonicky nebo přes rezervační systém)

Objednejte se

Navštivte naší ambulanci, nebo využijte odborné telefonické konzultace. Pro rezervaci můžete využít náš online systém objednávek nebo zavolat na +420 606 103 029